SRT192RMBPM
Pure sine wave output on battery
Temperature-compensated battery charging
Prolongs battery life by regulating the charge voltage according to battery temperature.
Automatic restart of loads after UPS shutdown
Automatically starts up the connected equipment upon the return of utility power.
Automatic self-test
Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
Power conditioning
Protects connected loads from surges, spikes, lightning, and other power disturbances.
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA RM Battery Pack Marine APC Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA R...
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500VA, 8x C13 output, USB, expandable runtime, NMC
Bestseller
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...
APC Smart-UPS X SMX3000HV - 3000VA, 8x C13 + 2x C19 outlet, USB, expandable runtime, short depth
Hot Product
APC Smart-UPS X SMX3000HV - 3000VA, 8x...
SKU
SRT192RMBPM
SMX1500RMI2UNC
SMX2200RMHV2U
SMX3000RMHV2U
SMX2200HV
SMX3000HV
Manufacturer
APC
APC
Form factor
Rackmount
Rackmount/Tower
Rackmount/Tower
Product colour
Black
Black
N/A
N/A
Output power capacity
6000VA to 8000VA
1200VA to 4000VA
Output power
1000W to 1500W
1500W to 2000W
2000W to 3000W
1500W to 2000W
2000W to 3000W