StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mount Shelf - 20 to 30in Adjustable Mounting Depth - Vented - 50lb - Heavy Duty Universal 19” Rack Shelf for Equipment Rack - 24in Deep (UNISLDSHF19)
18 In stock
SKU
UNISLDSHF19
Increase peripheral and equipment accessibility with this vented sliding cabinet shelf
The UNISLDSHF19 19in Vented Adjustable Mounting Depth Sliding Server Rack Cabinet Shelf offers a simple way to install non rack mountable equipment into a server cabinet or open server rack.
Offering a weight capacity of up to 50 lbs (22.7 kg), the sliding rack shelf features a ventilated, cold-rolled steel shelf on two locking adjustable rails which allow the shelf to be installed into cabinets or racks with mounting depths from 20in (510mm) to 30in (744mm). The locking feature locks the shelf 3/4 of the way out, preventing the shelf from accidentally falling out of the rack or sliding back in before maintenance is complete.
The StarTech.com Advantage
You may also be interested in
Compare Products
Product StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mount Shelf - 20 to 30in Adjustable Mounting Depth - Vented - 50lb - Heavy Duty Universal 19” Rack Shelf for Equipment Rack - 24in Deep StarTech.com 2U Sliding Server Rack Mo...
StarTech.com 4U Black Steel Storage Drawer for 19in Racks and Cabinets StarTech.com 4U Black Steel Storage Dr...
APC Fixed Shelf 50lbs/22.7kg Black APC Fixed Shelf 50lbs/22.7kg Black
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vented Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV/ Network Equipment Rack - 27.5in Deep
Bestseller
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Vent...
StarTech.com 1U 4-Post Adjustable Server Rack Mount Shelf - 330lbs(150 kg) - 19.5 to 38in Adjustable Mounting Depth Universal Tray for 19" AV, Data & Network Equipment Rack - 27.5in Deep