APC Smart-UPS SMT3000RMI2UNC - 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, NMC, 3000VA
APC Smart-UPS SMT3000RMI2UNC - 8x C13, 1x C19, USB, rack mountable, NMC, 3000VA
58 In stock
SKU
SMT3000RMI2UNC
Stay always online and prevent data loss
Safety
Battery life
Manage your Smart-UPS
PowerChute Network Shutdown
*An additional license is required for HCI and virtual machine support:
1 year: SWPCNS1Y-DIGI
3 years: SWPCNS3Y-DIGI
5 years: SWPCNS5Y-DIGI
Remote management and monitoring of your network
Support contract
• New and improved features
• Security updates
• Advanced support
*The above license is available in the variants:
1 year: SWNMC3SU-1Y-DIGI
3 years: SWNMC3SU-3Y-DIGI
5 years: SWNMC3SU-5Y-DIGI
Ease of use
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS SMT3000RMI2UNC - 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, NMC, 3000VA
Bestseller
APC Smart-UPS SMT3000RMI2UNC - 8x C13,...
Eaton 9SX5KiRT uninterruptible power supply (UPS) 5 kVA 4500 W 10 AC outlet(s) Eaton 9SX5KiRT uninterruptible power s...
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2UNC - 3000VA, 8x C13, 1x C19 outlet, USB, expandable runtime, NMC
Hot Product
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2UNC - 3000...
SKU
SMT3000RMI2UNC
9SX5KIRT
SMX2200RMHV2U
SMX3000RMHV2U
SMX3000RMHV2UNC
SMX3000HV
Manufacturer
APC
Eaton
Black
N/A
Output power capacity
1200VA to 4000VA
4000VA to 6000VA
Output power
2000W to 3000W
3000W to 6000W
1500W to 2000W
2000W to 3000W
2000W to 3000W
2000W to 3000W