APC Smart-UPS SMT3000RMI2UC- 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, SmartConnect, 3000VA
58 In stock
SKU
SMT3000RMI2UC
Always stay online and prevent data loss
Safety
Battery life
SmartConnect
* Extend access to SmartConnect through the following licenses:
1 year Standard Plan: ERWPMON1-1Y-DIGI
3 year Standard Plan: ERWPMON1-3Y-DIGI
1 year Advanced Plan: ERWPLUS1-1Y-DIGI
3 year Advanced Plan: ERWPLUS1-3Y-DIGI
PowerChute
Network Management Card
Ease of use
Extend the lifespan
Warranty extension
Switched Outlet Groups: Remote reboot and phased start-up
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS SMT3000RMI2UC- 8x C13, 1x C19, USB, Rackmount 2U, SmartConnect, 3000VA
Bestseller
APC Smart-UPS SMT3000RMI2UC- 8x C13, 1...
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500VA, 8x C13 output, USB, expandable runtime, NMC APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...
Eaton 9SX5KiRT uninterruptible power supply (UPS) 5 kVA 4500 W 10 AC outlet(s) Eaton 9SX5KiRT uninterruptible power s...
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2UNC - 3000VA, 8x C13, 1x C19 outlet, USB, expandable runtime, NMC
Hot Product
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2UNC - 3000...
SKU
SMT3000RMI2UC
SMX1500RMI2UNC
9SX5KIRT
SMX2200RMHV2U
SMX3000RMHV2U
SMX3000RMHV2UNC
APC
Eaton
Output power
2000W to 3000W
1000W to 1500W
3000W to 6000W
1500W to 2000W
2000W to 3000W
2000W to 3000W